1. Wersja komercyjna – sposób licencjonowania
2. Pomoc techniczna
1. Wariant C programu Impozycjoner
2. Zmiany w programie w odniesieniu do wersji 4
3. Rozpoczęcie pracy z programem
4. Interfejs programu
1. Panel PLIK DO IMPOZYCJI
2. Panel PARAMETRY IMPOZYCJI
3. Panel KOLEJNOŚĆ SKŁADEK W OPRAWIE SZYTEJ
1. Tabela wyjątków
2. Przykładowe wpisy do tabeli wyjątków
3. Odwrotne numerowanie składek i arkuszy
4. Panel PLIK WYNIKOWY
5. Podpanel ODSTĘPY MIĘDZY KOLUMNAMI/WIERSZAMI
6. Podpanel REDUKCJA WYPYCHANIA
7. Panel ELEMENTY GRAFICZNE NA ARKUSZU IMPOZYCYJNYM
8. Panel OPCJE KOŃCOWE
9. Zapisywanie projektu impozycji
10. Szablony impozycji
11. HotFolder Monitor
1. Podpanel ZNACZNIKI CIĘCIA
2. Podpanel LINIE ODCIĘCIA
3. Podpanel SYGNATURA GRZBIETOWA
4. Podpanel RAMKI TEKSTOWE
5. Podpanel KODY
6. Podpanel FIGURY GEOMETRYCZNE
7. Podpanel ELEMENTY W FORMACIE PDF
8. Pozycjonowanie tekstów, kodów, figur i elementów pdf na arkuszu impozycyjnym
9. Umieszczanie rysowanych znaczników na wybranych arkuszach i stronach
W panelu KOLEJNOŚĆ SKŁADEK W OPRAWIE SZYTEJ określa się zachowanie programu w przypadku,gdy montowany plik ma taką liczbę stron, że jedna ze składek będzie składała się z innej liczby stron, niż zadeklarowana składka kompletna (mniejszej - składka Niekompletna, większej – składka Nadkompletna). | ![]() |
Kolejność składek w oprawie szytej reguluje zasada, wg której jeżeli wkład książki zawiera składkę niekompletną, to taka składka jest przedostatnią składką wkładu książki. Inaczej mówiąc, wkład książki jest zbudowany z pewnej liczby składek kompletnych nK (n określa liczbę składek kompletnych) + składki niekompletnej/nadkompletnej (N) + składki kompletnej (K), ostatniej.
Podsumowując, wzór ogólny na kolejność składek w książce to: nK+N+K.
Omówienie tego zagadnienia najlepiej przeprowadzić na przykładach.
Załóżmy, że do impozycji mamy plik pdf o liczbie stron równej 160 (możemy to zasymulować wprowadzając tę wartość panelu zarządzania podglądem, bez konieczności wczytywania pliku). Liczba arkuszy w składce równa 8, liczba kolumn i wierszy na arkuszu nie ma znaczenia (to zawsze jest ta sama powielona rozkładówka).
W tabeli pod przeglądarką pdf powinna pojawić się tabela o liczbie kolumn równej 5 (kolumna – to składka, a liczba składek dla 160 stron to 160/32 = 5) i liczbie wierszy w każdej kolumnie równej 8 (tyle arkuszy w składce kompletnej zadeklarowane zostało w panelu PARAMETRY IMPOZYCJI).
Nagłówek każdej kolumny (składki) ma postać, np. 2K • 32 • 33-64 • A8, co oznacza:
Opis w poszczególnych komórkach tabeli, czyli arkuszach (np. 3 • 37:38 | 59:60 • 11) oznacza:
Dla 160 stron w książce i składce 32-stronicowej, rzeczywista kolejność składek to 4K+0+K, czyli 5K.
W panelu KOLEJNOŚĆ SKŁADEK W OPRAWIE SZYTEJ, stan taki jest opisany powyżej tabeli wyjątków jako (5*32).
Załóżmy, że do impozycji mamy plik pdf o liczbie stron równej 176, czyli o 16 więcej niż w przykładzie 1. Po wprowadzeniu tej wartości jako symulowanej liczby stron do impozycji, zwiększa się liczba kolumn o jedną. Liczba stron w dodanej składce to reszta z dzielenia liczby stron do impozycji przez liczbę stron w składce, czyli
Zgodnie ze wzorem na kolejność składek w bloku (nK+N+K), kolejność domyślna to 4K+16+K, czyli (4*32)+16+(1*32) – i taki stan jest pokazany w panelu KOLEJNOŚĆ SKŁADEK W OPRAWIE SZYTEJ.
Użytkownik programu, za pomocą menu kontekstowego wywoływanego po naciśnięciu prawego klawisza myszy na wybranej komórce tabeli, może wykonywać operacje na składkach i zmieniać ich kolejność. Menu jest podzielone na dwa podmenu: z poleceniami dotyczącymi składki i arkusza. Za pomocą tych poleceń użytkownik może zaplanować właściwie dowolną kombinację składek i arkuszy w składkach.
Po zmianie położenia tej niekompletnej składki np. za pierwszą, rzeczywista kolejność składek to: (1*32)+16+(4*32).
Jeżeli rzeczywista kolejność składek jest różna od kolejności domyślnej, wynikającej z ogólnego wzoru na kolejność składek, to stan taki jest sygnalizowany w panelu KOLEJNOŚĆ SKŁADEK W OPRAWIE SZYTEJ.
Zmiana położenia niekompletnej na pierwsze miejsce w tabeli oznacza rzeczywistą kolejność składek: 16+(5*32).
Przywróćmy teraz domyślną kolejność poprzez chwilową zmianę liczby stron na 180 i ponownie wykonajmy symulację dla 176.
W przypadku wykonywania np. opraw z zaoblonym grzbietem zamiast składki niekompletnej, której położenie jest wyraźnie niecentralne, lepiej jest podzielić taką składkę na dwie mniejsze i każdą z nich ustawić w równej odległości od okładek. Podzielmy zatem składkę na dwie mniejsze za pomocą polecenia Składka > Podziel składkę na dwie składki.
Rzeczywista kolejność składek po tej operacji to: (4*32)+8+8+(1*32).
Dalej: jedną ze składek przeciągnijmy myszą za pierwszą kolumnę. Rzeczywista kolejność składek po tym przeciągnięciu to: K+8+nK+8+K, czyli (1*32)+8+(3*32)+8+(1*32), co było celem.
Załóżmy, że do impozycji mamy plik pdf o liczbie stron równej 164, czyli o 4 więcej niż w przykładzie 1. Zgodnie z oczekiwaniami, liczba stron w składce niekompletnej to 4 (reszta z dzielenia 164 przez 32), w związku z tym składka niekompletna składa się tylko z jednej czwórki drukarskiej, a kolejność składek to teraz nK+4+K, czyli (4*32)+4+(1*32).
Czasami jednak ze względów technicznych szycie tylko jednego arkusza jest albo trudne, albo wręcz niemożliwe. Sytuacja, gdy w bloku książki wystąpi składka złożona tylko z jednego arkusza – jest niepożądana.
Zaznaczmy dowolny arkusz w składce nr 4 i za pomocą polecenia z menu kontekstowego Arkusz>Przenieś arkusz do następnej składki przenieśmy zaznaczony arkusz do składki nr 5 (niekompletnej). Składka nr 4, która do tej pory była kompletna stała się składką niekompletną (liczba arkuszy to 7, o jeden mniejsza od liczby arkuszy w składce kompletnej), a liczba arkuszy w składce nr 5 jest teraz równa 2. W książce występują teraz dwie składki niekompletne, rzeczywista kolejność składek w bloku to 3K+28+8+K, czyli (3*32)+28+8+(1*32).
Jeżeli wykonywaliśmy operacje w trybie symulatora stron, to gdy teraz wczytamy do programu plik o liczbie stron równej 164, to układ zostanie zachowany. Gdyby wczytany plik miał inną liczbę stron, wówczas składka zostałaby obliczona na nowo.
Ta sama liczba stron (164), 32 strony w składce. Tym razem chcemy zlikwidować składkę niekompletną z jednego arkusza, a sam arkusz przenieść do składki wcześniejszej, tworząc składkę nadkompletną, o liczbie arkuszy równej 9 (czyli składkę 36-stronicową). Zaznaczając arkusz w składce niekompletnej i wybierając polecenie Składka>Połącz składkę ze składką poprzednią, uzyskamy rzeczywistą kolejność składek: nK+36+K, czyli (3*32)+36+(1*32).
Trudno jednak wymagać od operatora programu, aby za pomocą menu kontekstowego wykonywał operacje regulowania składek za każdym razem, gdy do impozycji zostanie użyty plik pdf o liczbie stron wymagającej korekty położenia składek/składki niekompletnych. Do zapamiętania reguł i automatyzacji wykonywania impozycji służy Tabela wyjątków (omówienie zagadnienia jest w rozdziale 3.3.1.).