Dla edukacji

Ewentualne błędy w dokumentacji prosimy zgłaszać na info@impozycjoner.pl


3. Szkolne problemy z impozycją, czyli Wy pytacie, My odpowiadamy

Otrzymaliśmy od Państwa zadanie, tym razem związane z personalizacją druków. Jest to jedno z zagadnień zawartych w podstawie programowej dla zawodu technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

W wielu szkołach, poza Impozycjonerem, korzystają Państwo z drugiego naszego programu – Personalizatora, który służy do personalizacji druków pdf, czyli do nanoszenia indywidualnych danych na kolejnych stronach pliku pdf.

Personalizacja to jeden z najbardziej rozwojowych procesów w poligrafii. Zaledwie kilkanaście lat temu powstawały pierwsze profesjonalne centra personalizacji w Polsce, a obecnie już prawie każda drukarnia ma personalizację druków w swojej ofercie. Jedną z ważniejszych zalet druku cyfrowego jest możliwość wykonania personalizacji druków z utrzymaniem niskich kosztów druku.

Jest to więc dobra okazja do pokazania, jak bardzo odpowiedni program ułatwia personalizowanie druków różnymi elementami, nie tylko tekstem, ale też grafiką czy kodami.

Zadanie 3

Przygotuj identyfikatory (legitymacje) o wymiarach 90 x 50 mm dla 114. wolontariuszy Przykładowej Akcji Wolontaryjnej. Elementami personalizującymi recto identyfikatora są: imię i nazwisko wolontariusza, jego zdjęcie i numer legitymacji. Verso identyfikatora nie zawiera elementów personalizujących.

Wykonaj wielostronicowy plik impozycyjny z rozmieszczeniem użytków na arkuszu A4, uwzględniający format użytków, format podłoża drukowego oraz umieszczenie znaczników niezbędnych do wykonania obróbki wykończeniowej.

Do wykonania zadania potrzebujesz:

• zdjęć wolontariuszy - wszystkie zdjęcia zapisane są w formacie jpg, w folderze zad-3-awatary

• danych do personalizacji – imiona i nazwiska wolontariuszy (dane-wolontariat.txt)

• pliku z podkładem recto – ta strona będzie personalizowana (recto.pdf)

• pliku z podkładem verso – strona będzie jednakowa na wszystkich identyfikatorach (verso.pdf)]

Pobierz pliki >>

Przykładowe dane zostały utworzone za pomocą generatorów online: thestoryshack.com i This-Person-Does-Not-Exist.com.

Rozwiązanie zadania