Dokumentacja

Ewentualne błędy w dokumentacji prosimy zgłaszać na info@impozycjoner.pl

3.5. Personalizacja tekstami wielowierszowymi (panel XLS)

Panel XLS umożliwia personalizację tekstami ze znakiem przeniesienia wiersza do nowej linii, wstawianych w komórkach arkusza kalkulacyjnego za pomocą skrótu klawiaturowego Alt+Enter lub funkcji ZNAK. Do tego panelu możliwy jest import danych tylko z arkuszy kalkulacyjnych.

W tym panelu wiersze mają wyłączoną edycję zawartości.

W treści identyfikatora nazwa kraju, adres email i numer telefonu, umieszczone są kolejno po sobie i mają takie same parametry. Z tego względu warto skorzystać z ramki tekstowej wielowierszowej.

W pliku dane-osobowe.xls nie ma jednak komórek z taką zawartością (dane są w osobnych kolumnach), dlatego przed importem danych z arkusza, musimy połączyć potrzebne informacje. Postępujemy w sposób analogiczny do tego, który posłużył nam do scalenia danych z kolumn imię i nazwisko (Rozdział 5. Krok 6: funkcja ZŁĄCZ.TEKSTY lub operator &). Wymuszenie przejścia do nowej linii uzyskamy za pomocą funkcji ZNAK, wpisując jako jej argument liczbę 10.

Krok 9. Po uruchomieniu arkusza i wczytaniu pliku dane-osobowe.xls, wstawiamy kursor w pustej komórce w wierszu z pierwszymi danymi (w tym przypadku w komórce H2) i wprowadzamy z klawiatury formułę łączącą teksty wskazanych komórek ze znakiem przejścia do nowego wiersza między nimi: ZNAK(10). Aby efekt był widoczny, dla komórek z nową zawartością należy włączyć zawijanie tekstu w komórce [1].

funkcja-znak

Po sprawdzeniu poprawności, kopiujemy tak wprowadzoną formułę do pozostałych komórek kolumny. Zapisujemy plik i zamykamy program.

zawijanie-wierszy

Pamiętajmy, że każdy posiadacz systemu Windows wersji 10 i 11, po zalogowaniu się do swojego konta Microsoft, ma dostęp do arkusza Excel w wersji online.

Krok 9a, opcjonalnie. Łącząc teksty możemy wprowadzić dodatkowe wyrazy, które będą np. opisem danych (KRAJ, EMAIL, TEL.).

dod-napisy

Krok 10. Korzystając z panelu XLS pobieramy dane do tabeli z pliku dane-osobowe.xls, z kolumny, w której przed chwilą scaliliśmy teksty [1], [2].

pobieranie-danych

Po zaimportowaniu usuwamy pusty wiersz, następnie określamy podstawowe parametry ramki tekstowej: font (ArialMT), wielkość liter (10 pt), kolor tekstu (C 89, M 59, Y 0, K 0) i wpisujemy położenie współrzędnych lewego, górnego węzła (X=10, Y=78).

teksty-wielowierszowe

Blokujemy położenie tekstu i uaktualniamy zapis projektu.

Personalizacja druku bez problemów!

Pobierz. Zainstaluj. Testuj przez 30 dni. Kup.

Wersja testowa nie ma żadnych ograniczeń.
POBIERZ