Panel RAS
W panelu RAS definiujemy graficzne pliki rastrowe jako nakładane elementy personalizujące.
W ramce opisanej jako Seria danych (dalej: numer serii i liczba_danych w serii) znajdują się dwa przełączniki:
- UMIEŚĆ: TAK/NIE - umieszcza element personalizujący zdefiniowany w serii na stronie podkładu;
- TRYB "S": TAK/NIE - przełącza serię w tryb "S" (Specjalny), w którym program nakłada na każdej stronie podkładu ten element, który jest aktualnie zaznaczony w tabeli, pomijając pozostałe wczytane dane.
Pod nimi znajduje się 5 przycisków, których zadanie jest następujące:
- Wywołuje okno dialogowe pozwalające na wczytanie plików rastrowych do tabeli (okno Otwórz pozwala na zaznaczenie więcej niż jednego pliku). Każdy wczytany plik to osobny wiersz w tabeli. Kolumny w tabeli to:
- skrócona nazwa pliku;
- szerokość w mm;
- wysokość w mm;
- liczba pikseli w poziomie;
- liczba pikseli w pionie;
- pełna nazwa pliku (ze ścieżką).
- Narzucona rozdzielczość (ppi) - szerokość i wysokość w milimetrach podawana w tabeli to iloraz liczby pikseli na cal (przeliczona ma milimetry). Zmiana rozdzielczości spowoduje zmianę rozmiarów.
- Przycisk usuwający plik z tabeli.
- Przycisk odczytujący ponownie wszystkie parametry pliku (powoduje usunięcie ręcznie wprowadzonych zmian w rozmiarach).
- Przycisk otwierający plik w domyślnej aplikacji.
W przykładzie poniżej do tabeli danych serii nr 1 wczytanych jest 12 plików. Jedenaście plików to pliki png, jeden to plik tiff. Liczba pikseli w każdym pliku png to 260x260, co przy ustawionej rozdzielczości 300 ppi, ustala każdy rozmiar w mm na 260/300=0.866 cala = 22 mm. Liczba pikseli w pliku tiff to 236x236, co ustala rozmiary tego pliku na 236/300=0,786 cala = 20 mm.
Edycja danych w tabeli
W każdej chwili jest możliwa zmiana kolejności wczytanych plików poprzez przeciągnięcie wierszy w nowe położenie. Wiersz należy "uchwycić" za szary numer wiersza.
Zmiana rozdzielczości oznacza zmianę rozmiarów.
Rozmiary plików w mm można też ustalić ręcznie (przeskalować) poprzez edycję danych w tabeli. Wszystkie te zmiany są nietrwałe. Zostaną uwzględnione w trakcie personalizowania podkładu i będą zapamiętane w projekcie, o ile nie naciśnie się przycisku nr 4, który ponownie odczyta.
Rozmiary wszystkich plików można "nadpisać" ustawieniami w dolnym panelu Rozmiary. Można w nim ustalić oba wymiary, do których zostanie przeskalowany każdy nakładany plik, można też ustalić tylko jeden wymiar - a drugi zostanie obliczony proporcjonalnie.
Pod prawym klawiszem myszy jest dostępne menu, które umożliwia wstawienie pustego wiersza nad lub pod zaznaczony wiersz. Jest to odpowiednik wstawienia "przezroczystego" pliku. Można też usunąć z tabeli wybrany plik, dokładnie tak samo, jak za pomocą przycisku nr 3.