Impozycjoner może dodawać spady do dokumentów, które go nie mają. Brak spadów to najczęściej pojawiający się błąd podczas generowania plików pdf przysyłanych do drukarni. Zdarza się nawet doświadczonym projektantom. Użycie modułu dodającego spady może uratować w pewnych przypadkach pracę autora, z którym np. nie ma kontaktu i ponowne wygenerowanie poprawnego pliku jest niemożliwe.
Dodawanie spadów polega na wycięciu z oryginalnego pdfa wąskich pasków z każdego boku i podłożeniu ich pod stronę (lub nad stronę) z jednoczesnym rozciągnięciem (zmianą rozmiarów) pobranego wycinka do granicy nowego rozmiaru – czyli „starego” (bez spadów) powiększonego o nowe wartości dodawanych spadów.
Ten sposób dodawania spadów sprawdza się tylko w określonych przypadkach – gdy elementy w pdfie mają krawędzie dochodzące do krawędzi pdf pod kątem 90°. W innych przypadkach (zwłaszcza dochodzących do krawędzi łukach) efekt ostateczny może nie być zadowalający.
Jak działa Spadododawacz?
Krok 1. Z każdego boku oryginalnego dokumentu pobierany jest wycinek treści o parametrach określonych w panelach Szerokość wycinka i Odległość wycinka od krawędzi – dla każdego boku oddzielnie.
Krok 2. Tak pobrany wycinek pdfa jest rozciągany do granicy obszaru brutto (nowy rozmiar pdf).
Krok 3. Czynność z kroku drugiego jest powtarzana dla każdej krawędzi i każdego narożnika (narożnik to wspólny obszar dwóch wycinków np. narożnik lewy górny to wspólny obszar wycinka lewego i górnego. Przeskalowane narożniki są umieszczane nad przeskalowanymi wycinkami. Oryginalny obraz strony może być umieszczony nad lub pod wycinkami. Nie ma reguły, która z opcji jest lepsza – zawsze lepiej sprawdzić obie opcje i wybrać lepszą.
Działanie narzędzia Spadododawacz nie daje zadowalających rezultatów w pdfach, w których elementy na spad nie są prostopadłe lub równoległe do krawędzi (np. łuki, wypełnienia gradientowe pod kątem).
Pliki pdf po przetworzeniu mają dodaną frazę "--AB" (Add Bleed) do oryginalnej nazwy pliku.